مشاوره خانواده چه کمکی می‌کند؟

مشاوره خانواده بر اساس این ایده خلق شده است که روابط خانوادگی بخش کلیدی سلامت عاطفی هر یک از اعضای خانواده را تشکیل می‌دهد. این درمان به افرادی که برای یکدیگر اهمیت دارند، کمک می‌کند تا برای رویارویی با مشکلات، سوء تفاهم‌ها و تمام مسائلی که بر روابطشان تاثیر گذاشته است راه حلی بیابند.

مشکلات متداولی که یک مشاور خانواده روی آنها کار می‌کند اتفاقات استرس زایی همچون این موارد است: طلاق و جدایی، بیماری یا مرگ عزیزان، و مراحل گذار خانواده که می‌تواند ناگوار و آزار دهنده باشد. همچنین از مشاوره خانواده رسیدگی به مشکلات مربوط به کار یا مدرسه، مشکلات مربوط به روابط جنسی، ناسازگاری‌های بین بچه‌ها و والدینشان و… را هم می‌توان توقع داشت.

مشاوران خانواده، ممکن است دوشادوش یک پزشک کار کنند تا بتوانند مواردی مانند بیش‌فعالی، اختلالات اشتها، اعتیاد، افسردگی، یا هر نوع مشکل سلامتی دیگری که می‌تواند بر زندگی خانوادگی فرد تاثیر بگذارد را به درستی تشخیص دهند. به همین دلیل مشاوره خانواده برای زمان‌های بحران، یا برای مشکلاتی که مدت زیادی است وجود دارند و بر خانواده‌ای سایه انداخته‌اند یک درمان کاربردی محسوب می‌شود.

مشاوره خانواده می‌تواند به خانواده‌ها کمک کند تا:

  • بهتر خانواده خود و طبیعت آنرا بشناسند
  • نقاط ضعف و قوت خانواده خود را بیابند
  • برای حل مشکلات هدف بگذارند و استراتژی تعیین کنند
  • مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود ببخشند
  • خانواده‌شان را قوی‌تر و مستحکم‌تر سازند

مادر و دختر، مشاوره ازدواج

مشاوره خانواده برای چه کسی مفید است؟

در حالی که مشکلات و مسائل درون خانواده گستردگی زیادی دارد، مشاوره خانواده می‌تواند برای انواع گوناگون روابط و فرم‌های خانواده، اعتقادات و باورها مفید باشد.

مشاوره خانواده علاوه بر اینکه نیازها و مشکلات یک فرد در رابطه با خانواده‌اش را مورد تحلیل قرار می‌دهد، بلکه به روابط کلیدی دیگر زندگی او نیز توجه می‌کند. و همین موضوع مشاوره خانواده را برای تمام سنین و با هر پیشینه‌ای، به یک روش کاربری و مفید تبدیل کرده است.

خانواده‌هایی با پیشینه اجتماعی یا اقتصادی محروم ممکن است مشاوره خانواده خیلی برایشان مفید و کارامد باشد. دلیلش این است که این افراد نسبت به مسائل بیرونی خیلی آسیب پذیر ترند. مسائلی مانند بی‌کاری که می‌تواند به طور مشهودی بر زندگی و روابط آن افراد تاثیر بگذارد. یا خانواده‌هایی که دارای فرزندی با اختلالات رفتاری هستند نیز مشاوره خانواده را بسیار مفید می‌دانند.

مشاوره خانواده شامل چه چیزهایی می‌شود؟

مشاوره خانواده بدین صورت است که معمولا جلساتی تشکیل شده که در آن مشاور با اعضای خانواده یا یک رابطه، به گفتگو نشسته و در مورد مشکلاتی که بر روابط آنان تاثیر گذاشته بحث می‌کنند. این جلسات و همچنین تکنیک‌هایی که توسط مشاور استفاده می‌شود، با توجه به اهداف مشاوره، سن مشاوره گیرندگان، نیازها، منابع و ترجیحات افراد حاضر در جلسه تطبیق پیدا می‌کند.

به طور مثال جلسات مشاوره‌ای که در حضور کودکان صورت می‌پذیرد، ممکن است حاوی فعالیت‌هایی مانند نقاشی کشیدن یا بازی‌هایی باشد تا به آنها کمک کند از یک راه خلاقانه و تعاملی احساسات خود را بیان کنند.

برخی از روش‌هایی که در مشاوره خانواده پیاده می‌شود، از روش‌های درمانی دیگر اقتباص شده‌اند، برخی هم از راه‌های تجربی به دست آمده‌اند، اما تمام این راه و روش‌ها همگی طراحی شده‌اند تا به خانواده‌ها و عشاق کمک کنند تا بر مشکلاتشان چیره شوند و به یک رابطه مفید و عمیق‌تری با یکدیگر دست پیدا کنند.

زن و مرد ناراحت، مشاوره خانواده

در طول جلسه مشاوره خانواده چه اتفاقی می‌افتد؟

مشاورین در جلسات مشاوره‌شان معمولا روشی را اتخاذ می‌کنند که جانب هیچ‌یک از اعضای خانواده را نگرفته یا هیچکس سرزنش نکنند. در عوض اعضای خانواده را تهییج می‌کند تا دیدگاه خود و آنچه از یکدیگر می‌دانند را بازگو کرده و در مورد مشکلاتی که روی روابطشان سایه انداخته است صحبت کنند. مشاوره خانواده، با این رویکرد و با مهیا کردن فرصت برای تمام اعضای حاضر در جلسه برای شرکت در بحث، به اعضای خانواده کمک می‌کند تا راهشان برای مستحکم کردن روابط خانوادگی خود را بیابند.

تعداد اعضای خانواده حاضر در هر جلسه هم با توجه به هدف درمان ممکن است متفاوت باشد. گاهی اوقات ممکن است درمانگر تشخیص دهد برای تکمیل جلسات خانوادگی، به برگزاری جلسات انفرادی هم نیاز است. این انعطاف مخصوصا برای اشخاصی که تمایل دارند پیش از برگزاری جلسه گروهی بصورت شخصی با مشاور خود گفتگو کنند هم بسیار کاربردی است. یا به عنوان نمونه، در جلسات مشاوره‌ای که با حضور کودکان برگزار می‌شود، درمانگر ممکن است نیاز داشته باشد تا در یک جلسه با والدین کودک بصورت جدا صحبت کند.

از سوی دیگر، در حالی که برخی از مشاوران بصورت انفرادی کار می‌کنند، برخی هم تمایل دارند تا دو نفری یا اینکه بصورت تیمی مشاوره دهند. گاهی اوقات همکار مشاور، صرفا نظاره‌گر جلسه مشاوره است تا رفتار و تعاملات متقابل مشاور و اعضای حاضر در جلسه را بررسی کند. آنگاه می‌تواند بازتاب جلسه را با درمانگر به اشتراک گذاشته، و راه‌های ممکن برای برطرف کردن مشکلات را بررسی کنند. خیلی از خانواده‌ها این رویکرد را برای رفع مشکلات پیچیده کاملا کابردی دانسته‌اند.

چند جلسه مشاوره خانواده لازم است؟

مشاوره خانواده روشی است که روی راه حل تمرکز دارد و کوتاه مدت است. تقریبا بین ۶ تا ۲۰ جلسه لازم است تا خانواده‌ها بتوانند نقاط قوت خود را یافته و راهی برای پیشروی و ادامه زندگی‌شان بیابند. البته برای خانواده‌هایی که مشکلات پیچیده‌تری دارند ممکن است تعداد جلسات بیشتری لازم باشد.

هر جلسه ممکن است حدود ۵۰ تا ۹۰ دقیقه طول بکشد، و فاصله بین هر جلسه هم با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع مشکل، مرحله درمان، و نیاز اعضای خانواده، می‌تواند چند هفته در میان تعیین شود. در نهایت اینکه تمام عناصر یک جلسه مشاوره خانواده از جمله روش درمان، طول جلسات، تعداد جلسات و… نتیجه همکاری و توافق دو جانبه اعضای خانواده و مشاور است. پس جای هیچ نگرانی نداشته باشید، چرا که مشاور شما می‌تواند خود و برنامه خود را طبق خواست شما تغییر دهد.

نظر شما درباره مشاوره خانواده چیست؟ چقدر به آن در حل مسائل و مشکلات موجود خانواده‌ها اعتقاد دارید؟ آیا خود شما تابحال تجربه دریافت مشاوره خانواده داشته‌اید؟ لطفا نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

تلفن تماس جهت مشاوره : ۶۶۱۷۶۱۹۶